На 35-50% е/е від Ахметова дорожча, ніж якби її купували на біржі в Угорщині

В Україні за 20 днів березня тариф теплової генерації склав 1962,5 грн за мВт-год, що на 35-50% вище, аніж на біржі в Угорщині.

Станом на вчора, 28 березня, на біржі в Угорщині електроенергія коштувала:
а) база (рівний графік вдень-вночі): 40 євро або 1300 грн за мВт-год
б) пік (покриття пікових потреб вранці-ввечері): 44,8 євро або 1455 грн за мВт-год.

Очевидно, що усій державі, усій економіці був би вигідніший імпорт дешевої е/е з Європи замість імпорту антрациту із Росії, який закладається у тарифи по #Роттердам+. Цей імпорт зробив би середню ціну е/е дешевшою, а також змусив би теплову генерацію добровільно ініціювати зниження своїх тарифів, щоб виграти цінову конкуренцію у імпорту.

Але лоббізм інтересів окремого учасника ринку переміг інтереси усієї держави — імпорт е/е повністю заборонений чиновниками НКРЕКП​ та Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

Ці факти остаточно та рішуче доводять:
а) завищення тарифів окремим виробникам, які віддають перевагу тому, щоб купити політичну лояльність замість чесної конкуренції на ринку
б) завищення загальної ціни е/е для споживачів,
в) зловживання монопольним становищем у вигляді змови та завищення цін/тарифів,
г) систематичні рішення окремих чиновників та політиків в інтересах групи компаній ДТЕК Р.Ахметова, якій належить 80% теплової генерації.

Незважаючи на всі заяви про деолігархізацію та демонполізацію, наша реальність така. Її визнання — це перший крок до вирішення проблеми.

P.S. А в Угорщину ДТЕК експортує по угорських цінах — і все нормально, вигідно.

Посилання на джерела: hupx, Енергоринок.

Leave a Reply