Чиста енергетика: китайський досвід і українські реалії

Сьогодні Китай є однією з найпривабливіших країн для інвестування в розвиток так званої «чистої енергетики». У Китаї стрімко розвивається індустрія поновлюваних джерел енергії.

ФАКТ. «Чиста енергетика», «Зелена енергетика», відновлювальна енергія – це енергія, що видобувається за допомогою так званих невичерпних ресурсів (вода, вітер, сонячне світло). В останні 15 років у світі активно розвивається індустрія відновлюваної енергетики, особливо в розвинених країнах. Так, в Європі частка «чистої енергетики» за 10 років збільшилася з 14% до 25%. У світовому масштабі «зелена енергетика» в 2016 році займала 19,3%.

ІНВЕСТИЦІЇ в розвиток відновлюваних джерел енергії щорічно б’ють рекорди. У 2009 році в розвиток індустрії інвестували 160 млрд доларів, а в 2010 році – 211 млрд доларів. У 2017 році інвестиції продовжують зростати. Лідерами по розробці і впровадженню «чистої енергетики» є США, Китай і ОАЕ.

ВИГІДНО. Великі інвестиції в дану галузь пов’язані з її перспективністю. Згідно з дослідженнями американської компанії Lazard, енергія, вироблена за допомогою вітру і сонця, коштує значно менше, ніж ядерна, вугільна і газова. Надалі вартість буде тільки знижуватися. Звичайно, сьогодні рано говорити про повний перехід на «чисту» енергетику, але перспективи є.

ДОСВІД КИТАЮ. У Китаї частка відновлюваної енергетики становить 35%. В країні використовують більшість доступних видів «чистої енергетики»: гідроелектростанції, біоенергетику, вітроенергетику і сонячна енергетику. Китайські чиновники відзначають високий рівень інвестування проектів з відновлюваної енергії, вважаючи, що «зелена» енергетика в подальшому може стати основним способом забезпечення країни енергоресурсами. До 2030 року Китай планує виробляти половину енергії за допомогою відновлюваних ресурсів.

УКРАЇНА. У листопаді глава Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук заявляв, що до 2020 року Україна планує виробляти 11% «чистої енергії». Він зазначив, що за останні три роки Україні вдалося залучити 800 млн євро інвестицій в даній галузі. Також в цьому році між Україною і Молдовою було підписано меморандум, згідно з яким країни будуть спільно шукати фінансування для реалізації енергоефективних проектів.

Leave a Reply