В Україні розвиватимуть організовані ринки електроенергії й газу — меморандум

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) уклала Меморандум із Європейською федерацією торговців енергією (EFET) з метою співробітництва у розбудові товарних ринків енергетичної продукції.

«Сторони готові співпрацювати в питанні розвитку товарних та фінансових ринків, а також ринку деривативів, з метою сприяння завершенню реформ у питаннях ліквідаційного неттінгу та процедур банкрутства в Україні», — йдеться в повідомленні.

Відповідно до підписаного Меморандуму EFET і Комісія співпрацюватимуть у питаннях розробки нового законодавства про цінні папери та банкрутство, яке забезпечить неттінг товарних деривативів та ефективний захист неттінгу в операціях з такими продуктами, як природний газ, електроенергія, тощо.

Норми щодо запровадження ліквідаційного неттінгу деривативів вже містяться у проекті закону про ринки капіталу та регульовані ринки №7055. Сторони вважають за необхідне запровадження зазначених змін і в майбутньому розповсюдження неттінгу на інші класи активів, зокрема енергетичну продукцію (природний газ і електроенергію).

«Другий рік поспіль ми працюємо над законодавчими змінами, які дозволять запустити в Україні організовані фінансові та товарні ринки, в тому числі електроенергії та газу, створити повноцінні біржові енергетичні хаби. Це дасть можливість отримати чесну, справедливу ціну на ці активи, і обмежити вплив іноземних цінових паритетів, таких як Роттердам, NCG, та започаткувати українські індекси. Україна має потужний потенціал на цих ринках, лише ці дві товарні позиції складають майже 15% ВВП країни. Величезний об’єм зберігання у поєднанні зі збільшенням видобутку газу і ефективним управлінням трубопроводами може перетворити Україну на провідного постачальника і зберігача газу у Європі. Нам потрібно активніше рухатися в бік правил європейського фінансового та енергетичного ринків, створювати власну надійну інфраструктуру для організованої торгівлі, щоб стати повноцінною частиною світового ринку. Розвиток в Україні організованої торгівлі газом та електроенергією як на споті, так і ф’ючерсними контрактами, дасть потужний стимул для зростання економіки України», — наголосив голова НКЦПФР Тимур Хромаєв.

Наразі енергетичні компанії та виробники, що працюють на українському ринку, не отримують вигоду від ліквідаційного неттінгу при виконанні угод та повинні здійснювати передоплату за поставку газу при операціях з контрагентами з ЄС. Така ситуація не сприятиме створенню високоліквідного енергетичного ринку в Україні, подібного до ринків країн Євросоюзу. Тож існує нагальна потреба удосконалення вітчизняної законодавчої бази та імплементації відповідних директив ЄС.

Європейська федерація торговців енергією (EFET) об’єднує європейських енергетичних трейдерів, які працюють на ринках оптової електроенергії та природного газу. EFET була заснована у 1999 році у відповідь на лібералізацію європейських ринків електроенергії та газу. EFET підтримує політику та регуляторні заходи, які дозволяють розвивати торгівлю електроенергією та природним газом, одночасно сприяючи ефективній практиці управління ризиками та відповідальному корпоративному управлінню.

Leave a Reply